Hírek

Házunk védelme

A Budakeszi Rendőrőrs területén az elmúlt napokban több esetben fordult elő lopás, ezért összeállítottunk pár bűnmegelőzési tanácsot, melyek segíthetnek az áldozattá válás megelőzésében.

Ismeretlen tettes 2015. március 28-án 20 óra és március 29-én 9 óra 30 perc közötti időben egy nagykovácsi ingatlan udvarán parkoló nyitott gépkocsiból eltulajdonított egy laptopot és több parfümöt, majd az autóban talált lakáskulccsal bement a lakásba és onnan elvitt egy táskát.

Szintén ismeretlen tettes 2015. március 24-én 23 óra 30 perc és március 25-én 5 óra 15 perc közötti időben bement egy nagykovácsi házba és onnan műszaki cikket, készpénzt tulajdonított el.

Egy telki családi házba – a nyitott bejárati ajtón keresztül – besurrant egy ismeretlen személy 2015. március 5-én a hajnali órákban és a lakásból készpénzt, fényképezőgépet, valamint mobiltelefont tulajdonított el.

Ismeretlen tettes 2015. március 30-án 23 óra 30 perc és március 31-én 5 óra 30 perc közötti időben egy telki ingatlanba – a nyitott garázson keresztül – bement és onnan két laptopot, valamint készpénzt tulajdonított el.

A felsorolt esetek egyikében sem kellett a tetteseknek erőszakot alkalmazniuk ahhoz, hogy hozzájussanak a sértettek értéktárgyaihoz.

1.BŰNMEGELŐZÉSI TANÁCSOK:

  • A lakást, kaput akkor is tartsák zárva, amikor otthon tartózkodnak. Amennyiben rendelkeznek biztonsági lánccal, akkor azt is használják!
  • Gondoskodjon a helyiségek megfelelő zárásáról, az illetéktelen személyek bent tartozódásának megakadályozásáról.
  • A névtáblán csak a szükséges adatokat tüntesse fel! Például a végzettségből, több cím megadásából a vagyoni helyzetére lehet következtetni.
  • Időnként vizsgálják át a bejárati ajtót és környékét, hogy nincs-e idegen tárgy, rongálódás rajta, amely utalhat arra, hogy valaki járt a lakás környékén.
  • Ajtónyitás előtt minden esetben győződjön meg – pl.: az optikai kitekintő igénybevételével – az Önhöz érkező személy kilétéről!
  • Ha idegenek csengetnek be és valakit keresnek, szolgáltatást, vásárlást ajánlanak, rosszullétet színlelnek, vagy valamilyen apróságot kérnek, ne engedje be őket lakásba, illetve ne hagyja őket felügyelet nélkül.
  • A hivatalos személyektől kérjen igazolványt!
  • Ha gyanús személyeket látnak közlekedni a lakóházban vagy a környéken, próbálják jól megfigyelni őket és az általuk használt jármű típusát, rendszámát írják fel!
  • Nyaralás előtt szóljanak a szomszédjuknak, rokonuknak, hogy meddig lesznek távol és kérjék meg őket a levélszekrény kiürítésére, az újságok összeszedésére!
  • Idegenekkel és közösségi oldalakon ne közöljék, hogy mikor nincsenek otthon, de rokonainak, jó szomszédjaiknak mindig hagyják meg az elérhetőségüket (cím, telefonszám)!
  • Ne tüntesse fel címét a kulcstartóján!
  • Lakáskulcsát ne tegye az ajtó közelében található „biztos rejtekhelyre” (lábtörlő, villanyóraszekrény stb.)!
  • Ha a biztonsági zárat nem tudja bezárni, ne menjen el otthonról, mert lehet, hogy a bűnözők a lakást betörésre „előkészítették”. Gondoskodjon a zárcseréről, de ne hagyja felügyelet nélkül a lakást!
  • Kulcsait ne tartsa igazolványaival egy helyen, mert lopás esetén „kulcsrakész” segítséget ad pontos lakcímével, esetleg autórendszámával együtt a betörőknek!
  • Taktikai védelemként alkalmazhatók olyan műszaki eszközök is, amelyek a tulajdonos ottlétének látszatát keltik. Például időkapcsolóval ellátott véletlenszerű fény- és hanghatásokat produkáló berendezések.

„KI MINT VESZI ZÁRÁT, ÚGY ALUSSZA ÁLMÁT!”

2.MECHANIKAI VÉDELEM:

A legtöbb betörő, tolvaj az ajtón, ablakon át hatol be a lakásba, így a nyílászárók védelme a legfontosabb! Ez persze vonatkozik a pince, a padlás, a kamra és garázs ajtóira, ablakaira egyaránt.

A lakások behatolás elleni védelme kettős célt szolgál. Egyrészt jelzi a betörő számára, hogy nem lesz könnyű dolga, tehát megelőzési funkciója van, másrészt feltartja a betörőt, esetenként olyan hosszú időre, ami már elegendő arra, hogy leleplezzék, tetten érjék őt.

Milyen követelményeknek feleljenek meg az ajtó:

– A bejárati ajtó keményfából vagy fémből készüljön;

– az ajtólap legyen tömör, 40-50 mm vastagságú;

– csak optikai kitekintő legyen rajta (ablak nem indokolt);

– az ajtólap és a tok záráspontossága ne haladja meg a 2 mm-t;

– az ajtólap zárását minimum 2 darab biztonsági zár biztosítsa, még hatékonyabbak a több ponton záródó ajtózárak vagy az ún. biztonsági ajtók;

– az ajtókat kiemelés és feszítés ellen is biztosítani kell;

– cilinderbetéteket, mágnes betéteket védőpajzzsal kell ellátni, így megakadályozhatjuk azok mechanikai feszítését, törését.

Milyen követelményeknek feleljenek meg az ablakok, kémények, szellőzők:

Biztonságunk érdekében célszerű mechanikai védelemmel ellátni minden olyan nyílást, amelyek nagysága akkora, hogy egy vékonyabb testalkatú ember átfér rajta. Egy jól elkészített, szakszerűen beépített rács megfelelő mechanikai védelmet nyújt, de a fémredőnyök, valamint már a modern technika képviseletében a törésgátló fóliák is jó szolgálatot tehetnek. Esztétikai szempontból nem mindenki törekszik arra, hogy lakását mindenhol rács borítsa. Nekik ajánlanánk az elektronikai eszközök alkalmazását.

3.ELEKTRONIKAI VÉDELEM:

Az elektronikai védelem a mechanikai védelem és a személyi őrzés fontos kiegészítője, de kerülhet önállóan is alkalmazásra.

Míg a hívatlan látogató szorgosan keresi zár kinyitásának lehetőségeit, fontos, hogy a külvilág tudomására hozzuk: valaki jogtalanul be akar hatolni otthonunkba.

Egyik lehetőség a helyi riasztású hang- és fényjelző készülék felszerelése.

Másik megoldás az ún. távriasztás, távfelügyelet. Ennek lényege, hogy szinte attól a pillanattól kezdve, hogy a betörő „dolgozni” kezd, otthonunktól távolabb, egy erre szakosodott központ észleli az eseményt és ún. kivonuló szolgálatot küld a helyszínre.

4.CIVIL SZERVEZŐDÉSEK: Szomszédok Egymásért Mozgalom

A Szomszédok Egymásért Mozgalom (továbbiakban: SZEM) olyan társadalmi bűnmegelőzési program, amelynek célja a lakóközösségben előforduló bűncselekmények megelőzése, korlátozása, a biztonságosabb életkörülmények kialakítása.

A mozgalom lényege, hogy az egymás szomszédságában lakók az átlagosnál sokkal jobban figyelnek, vigyáznak egymás értékeire és közvetlen lakókörnyezetükre. Felelősséget éreznek saját és mások személye, tárgyi értékei iránt.

A mozgalom biztonságot nyújt az egyénnek, a családnak akkor is, ha csak rövid időre hagyja el valaki az otthonát. Nagyobb biztonságot nyújt az otthonlévőknek is, elsősorban a környezet részére adott riasztással. Egy adott közösségi területen kialakított jelző-, riasztórendszer szükség esetén történő működtetése az azonnali segítségnyújtást biztosítja.

SZEM előnyei:

– csökkenti a bűncselekmények elkövetését lehetővé tevő körülményeket;

– a kölcsönös együttműködés, a folyamatos párbeszéd segít kialakítani a közösségi szellemet, így mindenki hozzájárulhat a saját és mások tulajdonának védelméhez;

– a mozgalomban résztvevők az általuk észlelt gyanús személyekről és tevékenységekről tájékoztatják azokat az „aktivistákat”, együttműködő embereket, akik a rendőrséggel, polgárőrökkel közvetlenül tartják a kapcsolatot;

– általános segítségnyújtást ad.

 

ELŐZZÜK MEG A BAJT!

A BŰNCSELEKMÉNYEK TÖBBSÉGE MEGELŐZHETŐ!