„Operatív végrehajtási terv, koncepcionális és operatív javaslatok megállapodások” Workshop Nagykovácsi Község Önkormányzata ÁROP-3.A.2-2013-2013-0024 Államreform Operatív Program keretében megvalósuló
„Szervezetfejlesztés a közép-magyarországi régióban lévő
önkormányzatok számára” Zöldhulladék gazdálkodás kiemelt felülvizsgálata
- Alkalom
- A település zsáktelepülés, egyetlen kimenő infrastrukturális lehetőséggel. A lakosság lélekszáma: meghaladja a 7000 főt. A település részben alvó település, sok az ingázó. A helyi adófizetési morál jó. A település részt vett az adósságrendezésben, jelenleg költségvetése tartható, kiegyensúlyozott.
- Az Önkormányzat szerződéses rendszere többféleképpen jellemezhető:
- Közbeszerzések és azon kívül eső szerződések. A közbeszerzések során a szerződés kötött formájú, a dokumentáció részét képezi, attól eltérni csak kivételes törvényi körben lehet: a pályáztatás során észrevételek alapján, illetve a szerződéskötést követően, amennyiben a módosítás jogi lehetőségei adottak és szükségesek (pl. vis maior, stb…)
- Nagykovácsi közbeszerzési szabályzata és terve a honlapján fellelhető, az ilyen tárgyú eljárásaiban kötött szabályok mentén kivitelezi a település a projektjeit.
- A közbeszerzési törvény hatálya alá nem tartozó szerződések tekintetében a képviselőtestület, vagy értékhatártól függően a polgármester döntése alapján egyedi szerződéseket köt az Önkormányzat. Ennek során nem alkalmaz sablon szerződéseket, nincs kialakult szerződéskötési gyakorlata, legtöbbször a nyertes ajánlattevő küldi meg szerződéstervezetét. A nyertes partner az ajánlattevői körből mindig több ajánlattevő részvételével, meghívásával kerül kiválasztásra.
- A szerződéseket minden esetben ellenjegyzéssel kell ellátnia az Önkormányzat felelős, kijelölt vezetőjének (legtöbbször a jegyző).
- A szerződések iktatásra kerülnek, utóellenőrzés a belső ellenőri rendszeren keresztül létezik.
- Tartós megbízások és egyedi, egyszeri teljesítések.
- Az Önkormányzat egyes tevékenységeket tartós, állandó, folyamatos, jogviszonyként kezel. Ilyen többek között a szemétszállítás, a közétkeztetés, ingatlanhasznosítás. Az ilyen típusú szerződések megkötését a szolgáltatás jellege is indokolja.
- Az egyedi szerződések a jellegükből adódóan határozott idejűek, egyszeri teljesítésre vállal benne kötelezettséget a szerződéses partner.
- A szerződések során alkalmazott szerződést biztosító mellékkötelezettségek tekintetében elmondható, hogy mindig az adott szerződés tartalma határozza meg az alkalmazott mellékkötelezettségek körét. Ezek többnyire: kötbér, foglaló, bankgarancia, teljesítési biztosíték.
- Előleget az Önkormányzat a szerződéskötései során törvényi előírás szerint, illetve egyedi testületi döntéssel biztosít. Az előleg biztosítása legtöbbször szerződést biztosító mellékkötelezettségekhez kötött.
- A fizetési feltételek nem egységesek, az adott szerződés tartalma határozza meg a fizetési ütemezést, annak feltételrendszerét. Az egyes pályázati megvalósítású projektek a finanszírozás tekintetében szállítói finanszírozást írhatnak elő, egyebekben az utófinanszírozási rendszer alkalmazott.
- Az Önkormányzat a szerződési tekintetében teljességgel törekszik a transzparencia megvalósítására. Szerződései, illetve az azokról született döntések nyilvánosak, a honlapon feltöltésre kerülnek ezek az adatok. Kizárólag a törvényesen meghatározott körben kerülhetnek titkosításra az ajánlattevők ajánlatai.
- Kialakult szállítói kör a törvényi lehetőségek tükrében létezik, azonban az Önkormányzat kiemelten törekszik arra, hogy a szabad verseny szellemében a legjobb ajánlattevők teljesítsenek.
- Egyéb igények a szállítói kör esetében: törekszik az Önkormányzat a helyi vállalkozók helyzetbe hozására és esetlegesen a munkahely-, munkalehetőség teremtésre a szerződései során. Törvényes keretek között lobbizik az Önkormányzat a helyi lakosok és vállalkozók minél szélesebb körű bevonása érdekében a projektek teljesítése során.
Nagykovácsi esetében a hulladékszállítást katasztrófavédelem által kijelölt partner végzi. A kommunális hulladék szállítása megoldott, a zöldhulladék tekintetében időszakos gyűjtés valósul meg, amely közel sem fedi a lakossági igényeket. A településen rendszeres az éves lakossági önkéntes hulladékgyűjtési akció, ezen program keretében széles körű önkormányzati-civilszervezeti-lakossági-egyéb támogató szervezeti összefogással történik a település és környezetének hulladékmentesítése. A lakossági igény a tiszta településre és a zöldhulladék program kiszélesítésére jelentős. A helyi lakosság az ilyen típusú programokba bevonható, könnyedén mobilizálható. Az aktuális zöldhulladék gyűjtési akcióról a községi honlapon informálják többek között a lakosságot. ZÖLDHULLADÉK GYŰJTÉSI AKCIÓ NAGYKOVÁCSIBAN Értesítjük Nagykovácsi lakosságát, hogy zöldhulladék szállítási akciót szervezünk az alábbi időpontban:
- április 14-én hétfőn
- Alkalom
- Veszélyek (T)
- Lehetőségek (O)
- Gyengeségek (W)
- Erősségek (S)
Zöldhulladék kezelés Nagykovácsiban | |
Strengths/Erősségek:
|
Weaknesses/Gyengeségek:
|
Opportunities/Lehetőségek:
|
Threats/Veszélyek:
|
- Alkalom
- Az kreativitás és az újszerű megoldások növelése, mivel keretet ad a lehetőségek kijelöléséhez, új ötletek kimunkálásához, a megoldások határértékének tanulmányozásához, illetve a kockázatok csökkentésére és az ötletek optimális bevezetésére az akcióterv kidolgozásához az ügyfelek és a menedzsment felé.
- Időmegtakarítás. Az eljárás keretet ad a hatékony „együtt gondolkodáshoz”, minimális szintre szállítja a személyes konfliktusokat, a tényeket az érzelmektől elválasztja és a megbeszélés tárgyára segít fókuszálni.
- A megvalósítást azáltal javítja, hogy keretet szolgáltat a változtatások előkészítéséhez, a helyzet több nézőpontból való szemléltetéséhez, a lényegre törő kommunikációhoz.
Megállapítások: A piros kalap alatt feltárásra kerültek a felek érzelmi viszonyulásai. Az alábbiakat emelném ki: büdös, undorító, hasznos, boldogító, csodás, egészséges, jó… A sárga kalap alatt feltárásra kerültek az előnyei a zöld program szélesítésének: munkahely teremtő, közigényeket kielégítő, biofalu jövőképe, illegális szemétlerakást visszaszorító, egészségbarát környezetet hozó. A fekete kalap az ellenérveket, félelmeket tárta fel: esetleges szagok, gázok, az égetés hagyományának eltörlése, emiatt társadalmi ellenállás. A fehér kalap felvételével rögzítették a felek a tényeket: mérhető a komposztálás ideje, a keletkezett zöldhulladék, majd komposzt mennyisége, tudományos tény a talajjavító képessége, kb. 7000 lakos zöldhulladékát kell kezelni. A zöld kalap alatt beszélték meg a résztvevők az innovatív ötleteket: biomassza program, apríték kazán, fóliakertészet, öko iskola. A kék kalap volt az egyes kalapok között a folyamatgazda, a módszer „narrátora”. Rögzíteni szükséges, hogy a kalapok sorendje nem megszabott, tetszőleges és az egyes kalapok többször is felvehetőek a módszer alkalmazása során. Magát a módszert Edward de Bono amerikai pszichológus dolgozta ki, sikerességét nem mutatja jobban más, mint az a tény, hogy a máltai parlamentben ezzel a módszerrel beszélik meg a képviselők az egyes ügyeket.
- Alkalom
- A téma és a feladat kiválasztása.
- Ezután következik ötleteket gyűjtése. Ezek az ötletek pontosan megfogalmazottak és rövidek. Bárki bármit javasolhat, azt a többiek nem bírálhatják, minden ötlet felkerül a táblára.
- Az „érlelődésre” szünet hagyása.
- A következő lépés: a rendezés, a hátrányok és előnyök mérlegelése. Ekkor azok az ötletek, amelyek nem életképesek, a tábláról lekerülhetnek
- A legjobb ötletek rangsorba állítása, majd eldöntjük (pl. szavazással), hogy melyik ötlet az, amelyik a legjobb.
- Ez a módszer a mennyiségre törekszik, a résztvevőket arra kell ösztönözni, hogy függetlenül az ötleteik minőségétől és használhatóságától, bátran dolgozzanak és minél több alternatíva szülessen. Ez tipikusan olyan alkalmazás, ahol a személyiségtől függetlenül lehet szerepelni, hozzátenni a témához.
- A nagy mennyiségből könnyebb kiválasztani a legalkalmasabb ötletet, ráadásul azt az érzetet alakítja ki a nagy mennyiség a résztvevőkben, hogy függetlenül a „nyertes” ötlettől, mindenki hozzáadott valamit ezen értékteremtő feladathoz.
- egyéni brainstorming
- irányított brainstorming
- ötletroham kérdésekkel
- tavaszi söprés – egyrészről a workshopon résztvevő ötletadó személy ezen javaslatával egy esetleges rendezvény elnevezésére utalt, másrészről arra, hogy a projekt tavasszal indulna, a cél a hulladék, zöldhulladék folyamatos kezelése, a település tisztántartása
- „teszedd” – az országos, már ismert mozgalom bevonását és összekapcsolását javasolta az ötletadó a projekt kapcsán
- hozz komposztot, kapsz palántát – a jutalmazás módszere a témára alakítva, a palánta és a komposzt is szebbé teszi a települést, a környezetet
- ökotábor – ezáltal már a gyermekeknél kialakítható a megfelelő gondolkodásmód
- utcák komposztversenye – a helyi lakossági szintű összefogás szűkebb lakóövezetekre való vetítése erősíti a kis közösségeket és közösségépítő is egyben
- piaci biotermény vásár – a zöldhulladékon termelt biotermékek egyben eltarthatják a projektet támogató lakosokat
- zöldnap – egy teljes nap ezen gondolkodásmód tükrében szemléletalakító lehet
- intézményekben komposztláda – meglévő gyakorlat megtartása
- karácsonyfából tüzelőanyag – megoldja az ünnepek bioszennyezettségének problémáját és esetleges szociális jellegű támogatás, tüzelőanyag juttatás lehet télen a rászorulóknak
- rajzpályázat – szintén a fiatalok gondolkodásmódját erősíti
- gombatermesztés – a komposztra épülő olyan mezőgazdasági ágazat, amely nyereségessé teheti a komposzttal foglalkozók tevékenységét
- kerékpártárolók – a zöld életmód jegyében támogató infrastruktúra jelleggel
- mintakertek – országos és helyi minták
- komposztért kertigép kölcsönzés – olcsóbb és hatékonyabb kertgazdálkodásra ösztönöz, csökkenti az elektronikai-gépi hulladékot
- komposztból osztálypénz – a papírgyűjtés mintájára egyfajta bevételi forrás
- hangya szövetkezet – a biogazdaság folyamatosan ellátná a saját fenntartású intézményeket élelmiszerrel
- hulladékból kalandpark – speciális elgondolás, amely az újrahasznosításra és a fiatalok gondolatvilágának alakítására épül
- szekeres öko közmunkások – a zöld gondolkodás jegyében a biohulladék összeszedése is természetes eszközökkel, környezetszennyezés nélkül történne
- kert verseny – szintén a helyi lakosokat ösztönző program
- virágos utca program – településkép és helyi gondolkodásmód javító program
- kutya ürülék gyűjtők – amúgy is folyamatos igényt elégítene ki
- kamerarendszer – a környezetszennyezés és a bűnözés visszaszorítására
- ételmaradék újrahasznosítás – gondolkodásmód javító és pazarlásellenes
- erdei iskola – fiatalok életmódját ösztönző program, már bevett szokás
- életmódprogramok – a zöld gondolkodás jegyében
- termeld meg az uzsonnád program – a komposzt által termelésnövekedés és önellátás
- közkertek – kiaknázatlan területek fejlesztése civil összefogással
- faültetés jeles eseményekkor – hagyomány teremtő és abszolút „zöld” gondolkodásmódra ösztönző, környezetvédő
- szmogcsökkentés – környezetvédelem a modern gépek korában
- Alkalom
- stratégia kidolgozása (célterületek létrehozása, kérdőív szerkesztés)
- valamilyen típusú mérés a célterületen
- az adatok feldolgozása és összegzése
- akcióterv kidolgozása
- végrehajtás
- Neme? – rámutat az esetleges gondolkodásbeli különbségekre
- Kora? – a különböző generációk hozzáállása, véleménye mérhető
- Kertészkedik-e? Amennyiben nem, akkor is kiváncsiak vagyunk a véleményére! – a cél az, hogy a nem kertészkedő is bent maradjon a kitöltői körben, egyben ráközelít a témára
- Hogyan kezeli a zöldterületeit? magam művelem/3. személy kezeli/ sehogy – a zöldterülettel való viszonyát tárja fel a megkérdezettnek
- Karbantartja e az ingatlanához tartozó közterületet? – rávilágít a köztisztasággal, környezeti kultúrával kapcsolatos viszonyra
- Mit kezd a zöldhulladékkal? elégeti/elszállítatja/elássa/komposztálja/állateledelnek/zsákba teszi és kirakja a közterületre/egyéb – az alkalmazott kezelési módszert tárja fel
- Ismeri a komposztálás folyamatát? – az elméleti képzettséget, háttérinformációkat méri
- Igényelne komposztládát? – egyedi igényt mér fel
- Felhasználná a saját komposztját? – azt méri, hogy mekkora a megmaradó, felesleges zöldhulladék
- Amennyiben az Önkormányzat komposztál, igényelne e komposztot? – igényfelmérés
- Érdekelné e előadás a komposztálásról? – a háttérinformációkat erősítené, ennek igénymérése
- Honnan hallott a komposztálásról? – arra mutat rá, hogy mely kommunikációs csatorna a legeredményesebb a téma kapcsán
- Részt venne e faültetési programban? – jövőbe mutató zöldprogram igényfelmérése, az ültetett fa gondozási kötelezettséget is vonz
- Gondozná e a maga ültette közterületi facsemetét? – az előző kérdéssel szoros összefüggésben
- Mit tenne a tiszta közterületekért? – egyéb ötletek brainstorming jellegű feltárása
- Jelen van e a zöld gondolkodás az Ön életében? Hogyan? (Pl.:napelem) – lakosság által már alkalmazott módszerek, eszközök mérése
- Amennyiben támogatásban részesülhetne, mely programhoz igényelné? napkollektor/napelem/nyílászáró csere/hőszigetelés/komposztláda – igényfelmérés jellegű
- Tart-e valamilyen állatot? – a zöldhulladék és bioprogram jegyében fontos összetevő, mint fogyasztási és termelő jelleg
- Alkalom
- Tudta-e 1 kg papírért mennyi pénz jár?
- Tudta-e, hogy rajta hagyhatja a lenyírt aprólékot a füvön, s szebben fog nőni?, stb.
- Kampány bevezetése kérdőívezéssel – a rendezvényen résztvevők igényeinek felmérése a korábban kialakított kérdőívvel
- Komposztáló sziget kialakítása – a helyi önkormányzati projekt fizikai megnyitása, a komposztprogram kiszélesítése
- Felmerülő feladatok kiosztása személyenként – előzetes feladat, hogy a rendezvényen mindenki tudja, hogy mely folyamatért felelős
- Nevek és email címek gyűjtése a rendezvényen – hírlevél kiküldésének céljából – a lakosság jövőbeni bevonhatóságának céljából, természetesen az adatkezelés törvényességi szempontjainak mérlegelésével
- Főzés csapatokban, bográcsban – közösségépítő jelleggel
- Gondoskodni sátorról (esőhelyszín) – alternatív lehetőség rossz idő esetére
- Délelőtt szemétszedés, délben főzés, délután előadások a komposztálásról – eseti programok a projektnapon
- Délután polgármester asszony – beszéd, köszönetnyilvánítás – a közös felelősségvállalás hangsúlyozása
- Oklevél kiosztása a resztvevőknek – emlék és gondolatformáló jelleg
- Gyerekek hozzanak magukkal üres tejfölös poharat, amibe ültethetnek palántát – jövőkép, vízió építés
- Délutáni program a gyerekeknek – szemétből játékkészítés – alkalmi rendezvény a projektnapon
- „Túl a szeméthegyen” címmel fényképkészítés a részvevőkről, illetve munkájuk „gyümölcséről” – közösségformáló emlék
- Kérdőív kitöltés a résztvevőkkel – igényfelmérés, lásd fentebb
- Zenekar (Pl. Nagykovácsi muzsikások) – hangulat és közösségépítő, hagyományteremtő
- Gyerekeknek tánctanár (Pl. néptánc) – program
- Kitelepülhetne büfés, pékség a helyszínre – szolgáltatás, helyi vállalkozók bevonása
- 200-300 zöld lufi és egy palack hélium beszerzése, melyet a gyerekek később egyszerre a magasba engedhetnek – alkalmi program és hagyomány teremtés
- Hirdetmény: akinek van kedve, érkezzen valamilyen zöld színű ruhában – gondolkodásmód kreatív fejlesztése
- Hirdetmény: hozd el, ami megmaradt húsvétról, s abból készíteni az ételt – tudatosságfejlesztő program a pazarlás ellen
- Pályázattal foglalkozó partner kollégáinak meghívása – dokumentálás
- Futóverseny vagy szemeteszsákban ugrálás – alkalmi program
- Kis cetliken üzenet írása és elrejtése üvegben / időkapszulában – „miért jó zölden gondolkodni” kérdésre válaszolva – jövőkép, vízió építés
- Palántaültetés – a zöld gondolkodás jegyében
- Asztalok, padok beszerzése – projektfeladat, előzetesen szervezendő
- Fényképész – fotók kampányhoz, honlapra – projektfeladat, előzetesen szervezendő
- Tájékoztató tábla, szórólapok készítése, meghirdetni a Böngészőben és Heti Hírmondóban – reklám, marketing feladat
- Közterületek biztosítása, közmunkások megbízása takarításra – önkormányzati feladat
- Veszélyes hulladék elszállításnak tudatosítása (hol gyűjtik, mikor viszik el, stb.) – tájékoztatás és projektfeladat
A programról Alapvetően környezetbarát program. A zöldhulladék gyűjtése jelenleg időszakos és kiszervezett tevékenység Nagykovácsiban. Fontos, a lakosok környezettudatos szemléletének kialakítása, mely egyúttal lehetőséget is adhat hatékony együttműködésükre, mely sikerélményt válthat ki hosszútávon. Lehetőség továbbá az információ áramlás biztosítására, s munkahelyek teremtésére. A zöldhulladék keletkezése a település adottságaiból kifolyólag magas, így újrahasznosítása nem csak belső, akár külső célokat is megfogalmazhat. Bevonhatóak önkéntesek, iskolások, óvodások. Rendezvények és kampány keretén belül is felhasználható a zöldprogram, s ez a befektetés hosszútávon a szó szoros értelmében felvirágoztathatja közterületeit és a lakosok kertjeit. A Biomassza kazán szempontjából is hasznosíthatóvá válhatnak egyes szerves hulladék anyagok. Érdemes egy kérdőív keretén belül felmérni a lakosok ezzel kapcsolatos igényeit és megoszlását. Előadással és programokkal pedig bővíteni a pártfogók létszámát, s tudatosítani bennük eme nemes cél előnyeit, kihívásait. A jelenlegi szerződés felülvizsgálatával az eseti szállítás mennyisége növelhető, jobb és a lakosság igényeit jobban kielégítő szolgáltatás nyújtható. A szerződés által nem szabályozható fejlesztéseket önerőből, a civil-, és támogató szervezetek bevonásával és a lakosság aktív részvételével kell és lehet megvalósítani. A program rávilágított arra, hogy a különböző módszerekkel hogyan fejleszthető egy, a település számára fontos témakör, hogyan jobbítható a meglévő szervezeti struktúra a kitűzött cél érdekében.