Czunyiné dr. Bertalan Judit, az Emberi Erőforrások Minisztériuma köznevelésért felelős államtitkára adta át hivatalosan, szeptember 22-én Nagykovácsi Nagyközség Önkormányzatának új beruházását, amelynek eredményeképpen a Nagykovácsi Általános Iskola épülete két tanteremmel, valamint egy étkezővel, melegítőkonyhával bővült.
Régóta szerepel a Nagykovácsi Nagyközség Önkormányzat tervei között az általános iskola fejlesztése. Évekig tartott rátalálni arra a finanszírozási konstrukcióra, amely a beruházás megfelelő költséghatékonyságát biztosítja. Végül, a 141/2014 (IV. 30.) kormányrendeletben született döntés arról, hogy a Nemzeti Köznevelési Infrastruktúra Fejlesztési Program keretében, nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházásnak minősítve, általános iskolánk két tanterem létesítését valósíthatja meg. További egyeztetések eredményeképpen a projekt során lehetőség nyílt új, 100 férőhelyes étkező és egy melegítőkonyha kialakítására is. A 1086/2014 (II. 28.) kormányhatározat értelmében a beruházást a Nemzeti Sportközpontok (NSK) végezte, az önkormányzattal kötött együttműködési megállapodásban rögzített keretek között, az 1523/2015 (VIII. 31.) kormányhatározat pedig arról rendelkezett, hogy a beruházás finanszírozása teljes egészében költségvetési forrásból valósulhat meg. A két új tanterem kialakítása, valamint az étkező és a melegítőkonyha megépítése nyár végére megtörtént, az új helyiségeket a tanulók az évnyitó napján használatba vették.
A kivitelezés 73.516.856 forintból valósult meg: 137 m2 területű épületrész került felújításra, és 175 m2 új épületrész épült. További 7.820.426 forintba került az újonnan használatba vett helyiségeknek a funkciójuknak megfelelő eszközökkel való felszerelése.
A Nagykovácsi Általános Iskola új helyiségeinek ünnepélyes átadására szeptember 22-én 15 órakor került sor. A hivatalos átadást Czunyiné dr. Bertalan Judit, az Emberi Erőforrások Minisztériuma köznevelésért felelős államtitkár végezte. A meghívottak között jelen volt Csenger Zalán Zsolt országgyűlési képviselő, az NSK képviseletében Kovács Norbert főigazgató, a KLIK képviseletében dr.Koltai-Klaufmann Katalin elnök-helyettes és Hoyos Sándorné Budakeszi Tankerületi Igazgató, a Budakörnyéki Önkormányzati Társulás településeinek polgármesterei: dr. Csutoráné dr. Győri Ottilia (Budakeszi), Deltai Károly (Telki), Erdősi László (Herceghalom), Szathmáry Gergely (Remeteszőlős), Székely László (Páty), Tarjáni István (Biatorbágy), Varga László (Perbál). A rendezvényen az önkormányzat részéről Kiszelné Mohos Katalin polgármester, Szemesy Barbara alpolgármester, Honti Zoltán és Bánóczi Margit képviselők, Dvorzsák-Pintér Tünde Egészségügyi és szociális bizottság tag, dr. Németh Zsanett aljegyző, a helyi oktatási és nevelési intézmények vezetői: Reindl Gyula és Dér Viktória, valamint a Beruházási osztály munkatársai vettek részt, és jelen voltak a tervező OPTITERV Kft. és a kivitelező Mega Logistic Zrt. képviselői is: Mészáros Péter tervező, illetve Rózsás József vállalkozási igazgató és Palotás Mihály építésvezető.
A rendezvényt Kiszelné Mohos Katalin, Nagykovácsi polgármestere nyitotta meg. Beszédében kiemelte azt, hogy Nagykovácsiban országos szinten is kiemelkedő a gyermekek nagy száma, így az önkormányzat elsődleges feladatának kell tekinteni a köznevelési és közoktatási intézmények férőhelybővítését, valamint az intézmények minőségi színvonalának emelését. Mivel Nagykovácsiban a gyermekek száma évente átlagosan 50-nel növekszik, az önkormányzat számára folyamatos kihívást, ám örömteli feladatot jelent a bölcsődei, óvodai és iskolai kapacitás növelése. Köszönetet mondott továbbá mindazon személyeknek és vállalkozásoknak, akik munkájukkal elősegítették azt, hogy a beruházás gyorsan és magas minőségi színvonalon megvalósuljon.
Czunyiné dr. Bertalan Judit, az Emberi Erőforrások Minisztériuma köznevelésért felelős államtitkára köszöntőjében összegezte a köznevelésben és közoktatásban az utóbbi években elért eredményeket, illetve megfogalmazta azokat a célokat, amelyeket a közeli jövőben szeretnének elérni: tavasztól a fejlesztések a tornatermekre és uszodákra súlyozottan fognak irányulni. Kiemelte, hogy bár továbbra is a konvergencia régiók az európai uniós források többségének célterületei, a Közép-Magyarországi Régióban a korábbinál magasabb keretösszeget lehet majd felhasználni: a 18 milliárd forintos kerethez az egyedi kormánydöntések alapján megítélt összegek is hozzáadódnak. Köszöntőjében elismerését fejezte ki mind a kivitelezők, mind a beruházást koordinálók irányában.
Csenger Zalán Zsolt országgyűlési képviselő beszédében ugyancsak hangsúlyozta az országos átlag feletti gyermeklétszámot, amely Nagykovácsi lakosságának pozitív jövőképét mutatja. Az iskolai fejlesztést meghatározónak tartja a lokálpatriotizmus erősítése szempontjából, és reményeit fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a további, hasonló fejlesztések, mint jelentős közösségformáló erő, hozzájárulnak ahhoz, hogy a helyi gyermekek és fiatalok között a baráti kapcsolatok hosszú távon megmaradjanak. Kiemelte a jelen projekt kivitelezésének magas színvonalát, amihez hasonló minőségű munkára az egész országban szükség lenne.
Hoyos Sándorné Budakeszi Tankerületi Igazgató visszatekintett a kivitelezés előzményeire, a lehetőségek 3 évvel ezelőtti feltárására, arra, hogy az iskola milyen intézkedéseket tehet az évi 50-60 fővel növekvő gyermeklétszám szülte igények kielégítése érdekében. Kiemelte, hogy bizonyos kényszermegoldások – amelyek ideiglenesen egyes művészeti és hangszeres képzési tevékenységeket háttérbe szorítottak – mostantól megszűnnek.
A záróbeszédet Reindl Gyula, a Nagykovácsi Általános Iskola igazgatója tartotta, megköszönve a vendégeknek a megjelenést, felkérve Czunyiné dr. Bertalan Juditot és Csenger Zalán Zsoltot az új tanteremben történő szalagátvágásra (a szalagból egy-egy darabot a teremben tanuló elsősök emlékbe hazavihettek), valamint állófogadás keretében kötetlen beszélgetésre invitálta a vendégeket. Az iskola tanulói az ünnepség során rövid műsorral, fuvolajátékkal kedveskedtek a megjelenteknek.
Diczházi Attila pályázati referens